INFOKATALOOG
FOORUMI TEEMAD
GALERII TEEMAD
NÕUANDJATE TEEMAD
GALLUP
Kust on pärit Sinu lemmik riideese?
Näita tulemusi!
PARTNERID
17. veebruar 2019

Artiklid

Ära lase tal end lüüa  15.06.2009
Dagmar Reinolt
11_164402.jpg

Mida sa tunneksid, kui peolt koju jõudes ootaks sind ees rusikahoop kõhtu või saaksid oma lapse isalt ähvardava sõnumi, et ennegi on õhtul koju jalutavaid naisi kaduma läinud? Kaks noort Eesti naist räägivad elust vägivaldse mehega.

Sõnapaar “koduvägivald ja naised” seostub enamikule nn teise Eestiga, paaridega, kes on harimata ning tihti kimpus alkoholi ja narkootikumidega. Mõte, et see probleem võib kummitada ka sinu pealtnäha ideaalset elu elavat kolleegi või armsalt sädistavat küünetehnikut, tundub ebareaalne. Tõde on see, et naised kannatavad vägivalla all üheksa korda sagedamini kui mehed ja 59% vägivalla ohvritest Eestis ei pea juhtunut piisavalt tõsiseks, et politsei poole pöörduda, tihti on põhjuseks naiste soov juhtunud saladuses hoida, sest neil on selle pärast endal häbi.

Juhtub ka koorekihi seas
Alles hiljuti tuli avalikuks seik, et R’n’B-staar Chris Brown ründas oma girlfriend’i, armastatud poplauljannat Rihannat nii hullusti, et kaunitar pidi veetma öö haiglas arstide järelvalve all. Juhtunu oli šokk paljudele, kes pidasid kuulsusi ideaalseks paariks. Rihanna lugu kinnitab, et vägivald pole ainuüksi vaeste või muul moel sotsiaalselt ebastabiilsete mure, vaid võib osutuda probleemiks ka n-ö majanduslikult heal järjel kenade inimeste paarisuhetes. Mehed, kellel on kalduvus oma lähedaste kallal jõudu tarvitada, ei kanna vastavat silti ja kahetsusväärsel moel osutuvad nad sageli korralike noorte naiste väljavalituteks. Koduvägivalla puhul tekitab kõige enam hämmingut see, et tihti pöörduvad naised tagasi mehe juurde, kes nende kallal jõudu kasutas. Nii ka Rihanna, kes hoolimata vigastustest võttis mehe mõne nädala pärast tagasi. Paljusid vaevab küsimus “miks küll?”. Selgitus on lihtne. Naised usuvad, et need omadused, mis ilmnevad mehe vägivaldseks muutumisel, on vaid üks osa partneri iseloomust. Nad loodavad, et saavad meest aidata ja teda muuta. Psühholoogid on aga veendunud, et mees, kes lööb korra, teeb seda enamasti uuesti ning ainus lahendus on temast võimalikult ruttu loobuda.

“Unelmate prints”
Suhtekorraldaja Kätlin (27) on oma eks-boyfriend’ist ja lapse isast lahus olnud juba neli aastat, kuid armid on noore naise hinges siiani ja tänasekski pole võitlus vastasega veel võidetud. Kätlini kodus kasvab kaheaastane poeg, keda nad isaga kordamööda kasvatavad. Hetkel ongi peamiseks tülitekitajaks vanemlikud õigused. “Ma olin noor ja kogenematu ning tema tundus mulle perfektne,” meenutab Kätlin suhte algust Kaleviga. “Ta oli minust kümme aastat vanem, sarmikas, ilus ja haritud.” Kätlini sõnul on mehel mitu firmat ja ta on kaastegev paljudes tuntud äriettevõtetes. “Mulle meenub meie esimene kohtumine kohvikus Moskva. Sel õhtul oli ühe näituse avamine ja Kalev oli seal oma eksnaisega.” Nüüd tagantjärele meenub Kätlinile, et ka see naine tundus talle kuidagi muserdatud, kuid tol korral ei osanud ta selle taga halba aimata. “Sattusime Kaleviga vestlema. Kui ta sai teada, mis alal ma töötan, küsis ta mu visiitkaarti. Siit kõik alguse saigi.”

Suhe muutus karmiks
Kalev viis naise seltskonda, tegi kalleid kingitusi ja lubas head karjääri. Miski ei reetnud neid õudusi, mis idüllile hakkasid järgnema. Esmakordselt tekkis Kätlini ja Kalevi vahel tüli siis, kui suhe oli kestnud pool aastat. Ühel õhtusel vastuvõtul tegi mees seltskonna ees Kätlini kohta ebaviisakat nalja. “Selle kerglase naise võiksin igale mehele kasutada anda,” ütles Kalev. “Ise leidsin ta siit baarist, aga panin ilusti riidesse ja kammisin ära, nüüd on ta täiesti talutav.” Kätlin palus kallimal tema ees vabandada. See ei lõppenud hästi. “Koju jõudes tuli ta mulle maja ees kallale, sain jalahoope kõhtu ja selga. Ta väitis, et olen teda sõprade ees solvanud, sest käskisin vabandust paluda.” Pärast seda Kätlin Kaleviga enam väljas ei käinud. “Ma ei talunud neid enda kohta tehtud rõvedaid märkusi, see oli nii alandav.” Siinkohal on oluline märkida, et vägivalda, mida mehed naiste kallal toime panevad, on mitut liiki. Paljud naised leiavad, et hingeliselt halba kohtlemist on raske määratleda. Sageli kaheldakse, kas emotsionaalne vägivald on üldse probleem, sest see pole nähtav nagu sinikad või murtud luud. Seepärast mõistetakse vägivalla all sageli ainult füüsilise jõu kasutamist, kuid vähemalt lähisuhetes tuleb rääkida ka psüühilisest vägivallast, kuna üleminek ühelt teisele on sageli sujuv.

Vaimne terror
Kalevi mõnitamised muutusid aina teravamaks ja peksmised jõhkramaks, eriti kui mees oli tarvitanud alkoholi. “Kalev oli tark, ta teadis, kuhu lüüa, et vigastused välja ei paistaks,” kirjeldab Kätlin. Selline elu kestis kokku kaks aastat. Oli ka helgemaid hetki ja naine proovis ikka ja jälle meest mõista ning endas vigu leida. Üheks toredaks sündmuseks oli nende ühise lapse sünd. “Pärast seda oli meil kodus pikka aega rahulik,” räägib naine. “Ma teadsin, et tal on armuke, aga meie lapsega olime kindlustatud. Kuni hetkeni, mil Kalev meid ühel oktoobriööl tänavale viskas.” Siiani oli Kätlin lootnud, et saab meest muuta, kuid laps oli kallim kui ta oma elu. Pärast kaks aastat kestnud õudust andis naine asja politseisse, millele järgnes kohutav paljastus. Kalevi meeldiva näo ja Versace rõivaste taha oli peitunud kriminaal, kes oli kolm aastat oma elust veetnud erinevates kinnipidamisasutustes – vägivaldse käitumise ja peksmiste eest.

Loe edasi juunikuu Cosmopolitanist...

www.cosmopolitan.ee

 

Eesti uudised
 
© 2005 - 2018 ilumaailm.ee tutvustus | arhiiv | kontakt | reklaam | webmaster