INFOKATALOOG
FOORUMI TEEMAD
GALERII TEEMAD
NÕUANDJATE TEEMAD
GALLUP
Kust on pärit Sinu lemmik riideese?
Näita tulemusi!
PARTNERID
17. veebruar 2019

Artiklid

Lihtsalt paranoia või põhjendatud mure?   09.06.2009
hir_m_163509.jpg

Igapäevaelus kasutatakse päris sageli väljendit «paranoia» või nimetatakse kedagi paranoiliseks. Ent kui tihti mõeldakse, mis selle taga peitub või et ehk peaks mõnes olukorras sildistamise asemel inimese ära kuulama ja teda aitama?

Paranoiline luul meditsiinis
Paranoiliste luulude all kannatav inimene on veendunud, et teda tahetakse kuidagi kahjustada. Ta näeb ohtu erinevates asjades: teistes inimestes, maavälistes olendites, armastab vandenõuteooriaid jms. Ta võib tõsimeeli kinnitada, et teda jälitatakse või tahetakse mürgitada, ta võib ka leida, et kõik on tema vastu. Paranoiline luul kaasneb tavaliselt skisofreeniaga. See ei pruugi endast ohtu kujutada ja sageli piisab lihtsalt inimese ärakuulamisest. Teda ümber veenda tõenäoliselt ei õnnestu.

Paranoiad meie igapäevas
Igapäevakäsitluses nimetatakse paranoiadeks veidigi põhjendamatuna tunduvaid kahtlustusi ja usaldamatust. Muidugi, kerge paranoilisus võib aidata vältida pettumust või lausa kelmuse ohvriks sattumist – tulevad ju mõtteisse käibefraasid nagu «usalda, aga kontrolli» või «parem karta kui kahetseda». Siiski kiputakse paranoilisuse mõistet ilmselgelt liiga kergekäeliselt kasutama. Kui keegi avaldab kahtlust või on umbusklik, on lihtne naerdes öelda: «Ah, sa oled lihtsalt paranoiline!» Tegelikult aga võib inimeses peituda väga tõsine hirm või suur mure. Inimeste elukäigud on erinevad ja hirmud tekivad sageli kogetu põhjal. Võimalik, et sa ei ole läbi elanud sama, mida su sõber ning seega sa ei suuda ka tema mure tõsidust hinnata. Tema jaoks on see probleem, isegi kui sina leiad, et ta paisutab olukorda üle. Kui annad märku, et sinu meelest on kaaslase mure tühine või lausa naljakas, võid tõsiselt suhteid kahjustada.

Mida teha?
Kui näed, et sõbral on probleem, mis sinule näib paranoiline ja põhjendamatu, ära kiirusta hinnangut andma. Kuula ja püüa mõista, miks ta nii tunneb ja arvab. Kas on põhjus läbielatus või hoopis madalas enesehinnangus? Osavõtlikkusega saad aidata tal probleemidega tegelda või neile lahendusi leida. Kui tõesti näib, et kahtlustused hakkavad kalduma müstika või ulme valdkonda ning inimene juhindub igapäevaelus oma paranoilistest kinnisideedest, võiks nõu pidada psühhiaatriga.

Kuidas paranoiasse suhtuda?

  • Paranoiline luul on haigus – kaasneb sagedamini skisofreeniaga.
  • Enne kui sõbra paranoiliseks tembeldad, kuula ta ära – äkki on tema kahtlustuste taga tõsine mure või põhjendatud hirm. Nendest ülesaamiseks piisab vahel vaid toetavast sõbrast.
  • Tõsiseid paranoiasid ei õnnestu tõenäoliselt ümber lükata ja nende esinemisel peaks pöörduma spetsialisti poole.

www.naisteleht.ee

 

Eesti uudised
 
© 2005 - 2018 ilumaailm.ee tutvustus | arhiiv | kontakt | reklaam | webmaster